Twój biznes jest dla nas najważniejszy, formalności zostaw nam!

Adres
Jarzębinowa 10, Piaseczno

Od 2019 obowiązują nowe przepisy dotyczące samochodów osobowych użytkowanych w firmach. Co się zmieni?

Ministerstwo Finansów przygotowało szereg zmian w zakresie ewidencjonowania kosztów uzyskania przychodu, związanych z użytkowaniem samochodu osobowego w firmie. Jakie rewolucje czekają firmy w nowym roku? O czym powinien wiedzieć przedsiębiorca i jego biuro rachunkowe Piaseczno?

Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców korzystających z samochodu osobowego do celów mieszanych

Od nowego roku przedsiębiorcy, którzy wykorzystują służbowe auto także do celów prywatnych, będą mogli wliczyć je w 75% do kosztów uzyskania przychodu. W praktyce oznacza to, że 75% wartości netto każdej faktury, związanej z naprawą czy tankowaniem auta, będzie kosztem podatkowym.

Zmiany podatkowe w tym zakresie obejmą jedynie samochody osobowe wykorzystywane do celów mieszanych. Auta służące jedynie firmie wciąż będą kwalifikowane w 100% do kosztów uzyskania przychodu (dotyczy to zarówno przeglądów, napraw, jak też zakupu paliwa, a więc wszystkich kosztów eksploatacyjnych).

Zmiana wysokości limitu amortyzacji i wprowadzenie limitu na leasing

Ministerstwo Finansów zdecydowało również o innej zmianie, mianowicie o podniesieniu limitu amortyzacji przy zakupie samochodów osobowych z obowiązujących dziś 20 tysięcy euro do 150 tysięcy złotych.

Mówi o tym następujący zapis projektu ustawy: Nie będzie się uważać za koszty uzyskania przychodu przychodów od wpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego w części, w jakiej wartość początkowa tego samochodu przekracza wartość 150 tysięcy złotych.

Jeszcze większy limit obowiązuje na samochody elektryczne (225 tysięcy złotych).

Przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku będą dotyczyć również leasingu operacyjnego. Dotychczas przedsiębiorcę nie obowiązywał żaden limit w tym zakresie. Od nowego roku będzie natomiast wynosić – podobnie jak w przypadku amortyzacji – 150 tysięcy złotych w przypadku samochodów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tysięcy złotych w przypadku samochodów elektrycznych.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *