Bezpieczny podpis elektroniczny
Bezpieczny podpis elektroniczny służy do jednoznacznego podpisywania dokumentów elektronicznych i jest równoważny z własnoręcznym podpisem składanym na papierowych wersjach dokumentów.
W dzisiejszych czasach, kiedy liczba spraw, które można załatwić przez Internet stale rośnie, bezpieczny podpis elektroniczny staje się nieoceniony, zarówno dla przedsiębiorców, jak i dla osób prywatnych.
Lista możliwości wykorzystania bezpiecznego podpisu elektronicznego jest olbrzymia.
Poczynając od relacji biznesowych (podpisywanie umów cywilno-prawnych na odległość) przez wiarygodne przesyłanie faktur elektronicznych, aż po kontakt z wieloma urzędami i organami administracji publicznej.
Z podpisu elektronicznego z łatwością skorzystasz załatwiając przez Internet swoje sprawy – bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach – w Instytucjach takich jak:
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych – e-korespondencja z ZUS jest możliwa wyłącznie z użyciem podpisu elektronicznego, który jest potrzebny do przekazania dokumentów w formie elektronicznej w ramach aplikacji Płatnik.
- Urząd Skarbowy – podpis elektroniczny można wykorzystać do przesyłania deklaracji podatkowych przedsiębiorstwa drogą elektroniczną poprzez aplikację e-Deklaracje lub udostępniania dokumentów/danych za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK).
- Krajowy Rejestr Sądowy – przesyłanie wniosków rejestrowych i aktualizacja informacji możliwa jest drogą elektroniczną wyłącznie przy użyciu podpisu elektronicznego, który jest wymagany do rejestracji w platformie e-KRS.
- Urząd Celny – składanie deklaracji i dokumentów do Urzędu Celnego za pomocą aplikacji e-Zefir, np. deklaracji dla podatku akcyzowego wymaga posiadania podpisu elektronicznego.
- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości – w ramach ubiegania się o dotacje unijne PARP umożliwia złożenie odpowiednich wniosków drogą elektroniczną jedynie w przypadku opatrzenia ich podpisem elektronicznym.
- Generalny Inspektor Informacji Finansowej – przesyłanie raportów dotyczących zrealizowanych transakcji powyżej 15 000 euro za pomocą specjalnej platformy internetowej wymaga użycia podpisu elektronicznego.
- e-PUAP – szybsze uzyskanie dostępu do systemu e-PUAP dzięki zastosowaniu podpisu elektronicznego do potwierdzenia danych użytkownika.
- Sądy powszechne – składanie pism procesowych w ramach procedury elektronicznego postępowania upominawczego (tzw. e-sąd).
Dostawcą oferowanych przez nas podpisów kwalifikowanych jest firma CenCert.
CenCert bazuje na blisko 20 latach doświadczenia firm COMP i ENIGMA SOI sp. z o.o. w obszarze bezpieczeństwa teleinformatycznego i systemów PKI.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych wspólnie dostarczamy naszym Klientom zaawansowane narzędzia służące do składania podpisu elektronicznego w środowiskach Windows, MAC OS i LINUX.
Firma ENIGMA SOI wdraża rozwiązania z zakresu podpisu elektronicznego i poufności w takich instytucjach jak NBP i banki komercyjne, MSZ, MSWiA, Policja czy instytucje NATO.