Twój biznes jest dla nas najważniejszy, formalności zostaw nam!

Adres
Jarzębinowa 10, Piaseczno

Deklaracje VAT zostaną z podatnikami do końca tego roku

Choć jeszcze do niedawna media branżowe informowały o zniesieniu obowiązku składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w związku z wprowadzeniem VAT_VDEK, okazuje się, że przedsiębiorcy na zmiany te będą musieli poczekać do stycznia przyszłego roku. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na wprowadzenie zmian z opóźnieniem. Póki co właściciele firm i księgowi ich reprezentujący nadal będą zobowiązani do przesyłania deklaracji VAT do urzędu skarbowego.

Kiedy zostanie wprowadzony plik JPK_VDEK?

Od końca 2018 roku Ministerstwo Finansów informowało o tym, że od połowy 2019 roku przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku przesyłania deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Do tego celu miało wystarczyć wysłanie jednolitego pliku kontrolnego o zmienionej strukturze – JPK_VDEK, przesyłanego co miesiąc lub co kwartał. Jak się jednak okazuje, nowelizacja ustawy o VAT i ordynacji podatkowej wejdzie on w życie nie w połowie 2019, lecz dopiero na początku 2020 roku. Przedsiębiorcy będą więc musieli uzbroić się w cierpliwość i jeszcze trochę poczekać na udogodnienia.

Jakie udogodnienia z perspektywy przedsiębiorców idą w parze z wprowadzeniem JPK_VDEK?

Mniej kontroli, bardziej sprzyjające warunki prowadzenia biznesu, spokój i bezpieczeństwo tych, którzy chcą w sposób uczciwy prowadzić firmy – te założenia przyświecały ustawodawcy, który zamierza wprowadzić JPK_VDEK od 2020 roku. Nowy plik ma zastąpić stary, stanowiąc skuteczny sposób przekazywania danych na temat faktur i transakcji dokonywanych na linii firma-firma, a przy okazji odciążyć nieco przedsiębiorców. Ponadto, JPK_VDEK pozwoli zrezygnować z niektórych deklaracji VAT – nie tylko VAT-7 i VAT-7K, ale również VAT-ZZ, VAT-ZD i VAT-ZT. Korzyści, jakie mają nadejść wraz z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o VAT, są znacznie większe. Od stycznia 2020 roku przedsiębiorcy mają otrzymać dostęp do danych o kontrahentach, dotyczące ich rachunków bankowych czy danych adresowych. Zanim jednak przedsiębiorcy będą mieli możliwość przesyłania JPK_VDEK, w przygotowaniu dotychczasowych rozliczeń może im pomóc biuro rachunkowe Piaseczno.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *