Twój biznes jest dla nas najważniejszy, formalności zostaw nam!

Adres
Jarzębinowa 10, Piaseczno

Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek śmierci?

Jak przedsiębiorca może zabezpieczyć swoją rodzinę na wypadek śmierci?

Śmierć to zdarzenie nieuchronne i bardzo demokratyczne, dotyczące tak samo prezesów dużych spółek komandytowych i jawnych, pracowników etatowych i sezonowych, ale też właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych. Prawdziwy problem pod względem prawnym pojawia się w ostatnim z wymienionych przypadków, kiedy wraz z odejściem osoby prowadzącej JDG znika również cała firma. W tym roku pojawił się jednak nowy przepis, który zmienia nieco tę kwestię i lepiej zabezpiecza rodzinę przedsiębiorcy na wypadek jego nagłej śmierci.

Co się dzieje w momencie, gdy właściciel JDG ulegnie śmiertelnemu wypadkowi?

Mało który, w szczególności młody, przedsiębiorca rozmyśla o śmierci i o tym, co się stanie z firmą po jego odejściu. Nie ma w tym niczego dziwnego – w końcu niewielu z nas chce przywoływać sobie te, bądź co bądź, dość smutne wizje. To jednak, co nieuchronne, w obliczu prowadzenia przez nas jednoosobowej działalności gospodarczej, może dodatkowo skomplikować życie naszych najbliższych. Chociażby z tego powodu warto zainteresować się tym, w jaki sposób można zminimalizować skutki tego, co z całą pewnością stanie się z firmową schedą po naszym odejściu. Przede wszystkim istotną do poruszenia kwestią jest to, że wraz z odejściem właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej jego firma natychmiast przestaje istnieć. Przedsiębiorstwa o statusie JDG, nawet tego najlepiej prosperującego, nie można po prostu przepisać na syna czy żonę. Wraz z końcem istnienia osoby prowadzącej firmę, kończy się również „dzieło jego życia”. Tak było jeszcze do niedawna. Jednak pod koniec czerwca Senat Rzeczypospolitej Polskiej przyjął Ustawę o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która wprowadza w powyższej sytuacji pewne zmiany. Jakie?

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym – czego dotyczy i co zmienia w dotychczasowych regulacjach?

Nowa ustawa stanowi dokument regulujący kwestie funkcjonowania jednoosobowej działalności gospodarczej od chwili otwarcia spadku, a więc śmierci przedsiębiorcy do chwili podziału spadku – ostatecznego rozwiązania spraw związanych z kwestią dziedziczenia. Nowe przepisy umożliwiają powołanie zarządcy sukcesyjnego, który będzie mógł kontynuować działalność firmy, jednak wszelkie profity z jej funkcjonowania będą przechodzić na osoby uprawnione do dziedziczenia po zmarłym przedsiębiorcy. Pełen tekst nowej ustawy można przeczytać tu: http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2293_u.htm


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *