Twój biznes jest dla nas najważniejszy, formalności zostaw nam!

Adres
Jarzębinowa 10, Piaseczno

Podatek u źródła 2019 – nowe zasady poboru już od 1 lipca

Podatek u źródła to zobowiązanie, które dotyczy polskich przedsiębiorców, zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak też spółek. Polski podatnik jest zobowiązany do pobrania u źródła podatku, a następnie przekazania go do fiskusa. Zobacz, co zmieni się w tej kwestii od 1 lipca 2019 roku.

Jak wyglądały dotychczas przepisy prawne odnośnie do podatku u źródła?

Dotychczas było tak, że jeżeli polski podmiot dokonywał wypłaty na rzecz podmiotu zagranicznego odsetki, należności licencyjne (20%) czy dywidendy (19%), musiał pobrać podatek u źródła. W przypadku, gdy miała zastosowanie umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przedsiębiorca mógł pobrać podatek w niższej wysokości. Aby móc to zrobić, niezbędne było posiadanie certyfikatu rezydencji, potwierdzającego, że naszym kontrahentem jest podmiot zagraniczny. W ustawie o CIT można znaleźć również zapis, że przedsiębiorca ma możliwość uzyskania zwolnienia z podatku, gdy jest rzeczywistym wierzycielem należności (beneficial owner). Szczegółowych informacji na ten temat może udzielić biuro rachunkowe Piaseczno.

Nowe zasady poboru podatku – co się zmieni od 1 lipca 2019 roku?

Od 1 lipca obligatoryjny dla wszystkich przedsiębiorców będzie obowiązek wpłaty podatku u źródła do urzędu skarbowego, nawet w sytuacji uprawnienia do stosowania w tym przypadku zwolnień. Ma ona miejsce wtedy, gdy przedsiębiorca wypłaca jednemu podmiotowi zagranicznemu kwotę powyżej 2 milionów złotych. Każda kwota, która przekroczy 2 miliony złotych nie będzie mogła być objęta zwolnieniem czy obniżeniem stawki podatku. Podmiot zagraniczny będzie oczywiście mógł wystąpić o zwrot tego podatku. Ustawodawca preferuje tutaj tzw. model refund on request, zgodnie z którym płatnik musi wpłacić podatek, zaś podmiot zagraniczny może następnie wystąpić o jego zwrot.

Zgodnie z nowymi zasadami, dodatkowym obowiązkiem płatnika jest również złożenia następujących informacji podatkowych:

  • CIT-10Z – deklaracja o wysokości pobranego przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych;
  • PIT-8AR – deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *