Twój biznes jest dla nas najważniejszy, formalności zostaw nam!

Adres
Jarzębinowa 10, Piaseczno

Pracodawca skłania Cię, żebyś założył jednoosobową działalność? Sprawdź, co to dla Ciebie oznacza

Niektórzy pracodawcy, chcąc zmniejszyć wydatki związane z zatrudnianiem pracowników, chcą – pod pretekstem wypłaty wyższej pensji – część kosztów przerzucić bezpośrednio na nich. W jaki sposób osoba zakładająca firmę musi wiedzieć, zanim zdecyduje się na podjęcie tego kroku? Co musi wiedzieć, zawierając umowę B2B z obecnym pracodawcą powinna zadbać o swoją księgowość?

Umowa B2B na rzecz dotychczasowego pracodawcy a mały ZUS

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mały ZUS jest przywilejem, który nie należy się z góry każdemu przedsiębiorcy rozpoczynającemu swoją działalność. Aby móc opłacać składki ZUS w preferencyjnej wysokości, należy spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, nowy przedsiębiorca nie może przez ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzić działalności gospodarczej. Jeżeli nie spełnia tego wymogu, musi opłacać składkę ZUS w pełnej wysokości, a więc ponosić koszty rzędu około 1200 złotych. Kolejną, bardzo ważną w tym przypadku, kwestią jest to, czy nowy przedsiębiorca będzie świadczył analogiczne co dotychczas (lub w ciągu ostatnich dwóch lat od daty rozpoczęcia własnej działalności) usługi względem tego samego pracodawcy. Jeżeli do tej pory łączył ich stosunek o pracę, nowy przedsiębiorca nie będzie miał prawa do małego ZUS-u. Warto jednak dodać, że preferencyjna stawka ZUS będzie możliwa, jeżeli pracodawcę i pracownika łączyła umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Wówczas osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej może skorzystać z tego przywileju.

Podatki z tytułu własnej działalności a umowa B2B

Na tym obowiązki nowego przedsiębiorcy się nie kończą. Będzie on również zobowiązany do opłacenia podatku dochodowego PIT w wysokości 18% za każdy miesiąc kalendarzowy (jeżeli wybierze rozliczenie na zasadach ogólnych lub karty podatkowej) lub 19% (w przypadku, gdy zdecyduje się na rozliczenie na podatek liniowy). Warto dodać, że podatek dochodowy można również opłacać kwartalnie. Do tego dochodzą koszty takie jak biuro rachunkowe Piaseczno lub obsługa księgowa Grójec. Wspomniane zobowiązania pokazują, że przed rozpoczęciem działalności należy dobrze rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a w żadnym razie nie podejmować pochopnych decyzji spowodowanych presją ze strony pracodawcy.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *