Twój biznes jest dla nas najważniejszy, formalności zostaw nam!

Adres
Jarzębinowa 10, Piaseczno

W którym kwartale roku najlepiej jest złożyć wniosek o dofinansowanie na założenie firmy?

Rozpoczęcie prowadzenia działalności wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów finansowych. W zależności od konkretnej branży, będzie to dotyczyć między innymi zakupu niezbędnego sprzętu, oprogramowania i licencji na programy, a trzeba pamiętać, że to dopiero początek wydatków.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Urzędu Pracy – kiedy najkorzystniej złożyć wiosek?

W przypadku osób bezrobotnych wniosek o dotację można złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy. Teoretycznie można składać go przez cały rok, jednak w praktyce okazuje się, że najlepiej jest starać się o środki na założenie działalności wtedy, gdy urząd ma je faktycznie w posiadaniu i może je wypłacić. Zdarza się, że pieniądze kończą się już w czerwcu. Z tego też powodu najlepszym okresem na staranie się o fundusze jest początek nowego roku, kiedy urzędy otrzymują pieniądze na cele aktywizujące. Styczeń jest najpewniejszym miesiącem, w którym mamy największą szansę na to, że nowa pula środków obejmie także i nas.

Dotacja na założenie firmy z Unii Europejskiej

Wiele osób rozważających przejście na własną działalność rozważa skorzystanie z dotacji przyznawanych przez Unię Europejską. W ramach poszczególnych województw realizowane są różne programy pomocowe. Osoba ubiegająca się o dotację powinna zgłosić się do tego, który najbardziej odpowiada charakterowi jej przyszłej działalności oraz regionowi, w którym zamierza ją prowadzić. Wśród osób, które mają szczególnie duże szanse na otrzymanie środków, znajdują się osoby bezrobotne, po 45. roku życia, niepełnosprawne, z obszarów wiejskich czy o bardzo niskim wykształceniu, choć nie znaczy to, że inne nie będą mogły otrzymać wsparcia.

W samym tylko listopadzie rusza 50 nowych naborów do projektów unijnych. O szczegółowych terminach przyjmowania dokumentów do konkretnych projektów można się dowiedzieć, wchodząc na Portal Funduszy Europejskich (https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/). Generalnie dotację na założenie firmy najłatwiej otrzymać, składając wniosek jak najszybciej od momentu ogłoszenia nowego naboru. Czasem o zakwalifikowaniu się do programu decyduje kolejność zgłoszeń, choć warto pamiętać, że nie wszystkie firmy mogą otrzymać środki – każda z nich musi przygotować m.in. biznesplan oraz efekt końcowy projektu. Biuro rachunkowe jest w stanie pomóc w rozliczeniu otrzymanych środków.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *